Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Živá pojmová mapa
slovenský jazyk

     Spestrením hodín slovenského jazyka a literatúry sú úlohy, ktoré vyplývajú z niektorých zadaní. Žiaci si pripravia podľa rady učiteľa aj také pomôcky, ktorými si spestria hodiny a pritom si poznatky natrvalo zapamätajú. Všedné hodiny sa tak stávajú zaujímavejšie. Pri preberaní slovných druhov a ich delenia si hodinu žiaci môžu spestriť živou pojmovou mapou. Každý žiak si vyberie jeden slovný druh a potom sa už slovné druhy rozdeľujú, delia, a to napríklad podľa ohybnosti, podľa vecného významu, určujú sa gr. kategórie, a to podľa toho, na čom sa učiteľ so žiakmi dohodne a čo s nimi opakuje, aby si doma pripravil kartičky. Je to výborný nástroj osvojovania si pojmov a rozvíjania kreativity.

Bon Pari
univerzálne hry a metódy

Dôvodom vytvorenia danej didaktickej hry-motivačnej bolo, že deti mali na obed špenátovú polievku a ani jedno dieťa nechcelo jesť. 

Namotivovala som ich na cukríky Bon Pari.

,,Detičky akej farby sú cukríky Bon pari"-žltá, orandžová, červená 

,, A na akú farbu ste zabudli"- zelená 

,, Vidíte? Mamka nemala dosť zelených cukríkov Bon pari a tety kuchárky našli , pozbierali a uvarili fajnú polievočku."

 

Po tejto motivácií všetky taniere boli prázdne.

Kolotoč - vybrané slová po M
slovenský jazyk

Precvičuje spoluprácu a znalosti o vybraných slovách po M

Kolotoč - vybrané slová po B
slovenský jazyk

Na rozvoj spolupráce

Hra na súdny proces
literatúra

Zážitkové učenie je jedna z najúčinnejších foriem učenia sa, preto si žiaci toto učenie pochvaľujú. Pri preberaní básne Andreja Sládkoviča Nehaňte ľud môj sa žiaci môžu preniesť do štyridsiatych rokov 19. storočia. Tak to urobili aj moji žiaci. Uskutočnili zasadnutie súdu, kde sa rozdelili do dvoch skupín. Na jedenej strane stáli neprajníci slovenského národa, na druhej strane zasa obhajcovia práv a záujmov Slovákov a slovenského jazyka. Vytvorili tak skutočnú situáciu, kde využili nielen školské vedomosti o týchto udalostiach, ale aj vlastnú prípravu najmä z internetu. Prostredníctvom zážitku sa žiaci realizovali vo vyučovacom priestore a participovali na reálnom procese vyučovacej hodiny. Tieto vedomosti pretrvajú u žiakov omnoho dlhšie, posilňujú rozvoj osobnosti, rozvíjajú kreativitu žiakov a posilňujú ich spontánnosť.

Bingo - vybrané slová po M
slovenský jazyk

Kognitívny cieľ: Žiak pozná pravopis slov s i/y po obojakej spoluhláske M.

Upravená hra Bingo na precvičovanie vybraných slov po M. V tabuľke je vždy slovo napísané s mäkkým i aj s tvrdým y. Dieťa má vyfarbiť to správne. Učiteľ rozdá každému žiakovi tabuľku a hovorí slová v ľubovoľnom poradí. Ten, komu vyšiel nasledovný tvar zafarbených políčok v tabuľke, má všetko správne, má bingo. No sú tam aj slová naviac, učiteľ musí čítať len tie, ktoré sú vyfarbené v tabuľke.

Táto hra sa dá obmeniť na ktorékoľvek vybrané slová a dá sa prispôsobiť výsledný tvar vymaľovaných políčok, tým, že sa slová premiestnia.

miska

Myška

priemysel

míto

mynulosť

mys

  miška

myška

zmiznúť

Myjava

milión

mis

mydlo

midlo

Miška

myslieť

mynúť

myska

myxér

hmíriť sa

minca

mýto

priemysel

mynca

zmyja

mixér

zmija

hmyz

minúť

Mijava

hmýriť sa

smik

smyk

hmiz

zmyznúť

minulosť

Dvojica
matematika

Téma: malá násobilka
Názov didaktickej hry: Dvojica
Veková kategória: 4. ročník
Konkrétny cieľ: vedieť správne vynásobiť čísla v obore do 100
Pomôcky: dve sady kartičiek s číslami od 1 do 9

Postup: Každý žiak dostane jednu kartičku s číslom. Keď má každý číslo, žiaci sa voľne pohybujú po triede. Na povel: „číslice do dvojíc“  každý si nájde kamaráta, s ktorým sa dá do dvojice a vypočítajú príklad tak, že vynásobia svoje čísla. Na povel: „výsledky väčšie ako 50 na čiaru“ všetci žiaci s väčšími výsledkami sa postavia na čiaru. Ostatní žiaci budú kontrolovať správnosť výsledku.

Matematická lopta
matematika

Téma: sčítavanie a odčítavanie v obore do 100

Názov didaktickej hry: Matematická lopta

Veková kategória: 3. ročník

Konkrétny cieľ: vedieť sčítavať a odčítavať v obore do 100

Pomôcky: mala lopta

Postup:

            Žiaci sedia v kruhu. Učiteľka má v ruke loptu. Povie príklad 43 + 26 a hodí loptu žiakovi. Ten povie výsledok (69 – 32) a vymyslí nový príklad na sčítavanie alebo odčítavanie, tak, že prvé číslo bude výsledok z predchádzajúceho príkladu. Potom pomocou lopty vyvolá ďalšieho žiaka, ktorý odpovedá tým istým spôsobom. Ak odpovie správne, hra pokračuje ďalej. Ak nesprávne, žiak, ktorý zadal príklad povie správny výsledok a vymyslí nový príklad.

Súboj matematikov

Téma:  sčítavanie do 20 s prechodom cez 10          

Názov didaktickej hry: Súboj matematikov

Veková kategória: 2. ročník

Konkrétny cieľ: vedieť sčítavať v obore do 20 s prechodom cez 10

Pomôcky: hracie kocky, pracovný list

Postup:

            Žiaci sa rozdelia do viacerých družstiev po štyroch. Každé družstvo dostane dve kocky. Jeden žiak z každého družstva bude hádzať kockami, až kým sa mu nepodarí hodiť súčet oboch čísel väčší  ako 10. Keď hodí súčet väčší ako 10, rýchlo uteká ku stolu, kde si zoberie pracovný list s 10 príkladmi na sčítavanie, ktoré ma čo najrýchlejšie vypočítať. Medzi tým už ďalší hráč hádže kockou, až kým nehodí súčet väčší ako 10 a ponáhľa sa vypočítať príklady na pracovnom liste. Týmto spôsobom sa vystriedajú všetci hráči v družstve. Vyhráva to družstvo, v ktorom všetci žiaci správne vypočítali príklady na pracovnom liste ako prvý.

 

Čísla v pohybe
matematika

Téma: číselný rad od 1 do 9
Názov didaktickej hry: Čísla v pohybe
Veková kategória: 1. ročník
Konkrétny cieľ: vedieť správne zoradiť čísla podľa veľkosti od 1 do 9
Pomôcky: kartičky s číslicami od 1 do 9 modrej a červenej farby

Popis: Učiteľka rozdá žiakom kartičky s číslami. Žiaci sa prechádzajú voľne po triede. Na povel: „Číslice, číslice na miesta“ sa žiaci snažia čo najrýchlejšie postaviť do radu podľa veľkosti čísel. Na povel:  „Číslice, číslice hýbte“ žiaci sa znovu voľne pohybujú po triede.

Obmena: Kartičky s číslami sú modrej a červenej farby. Žiaci sa prechádzajú voľne po triede. Na povel: „Číslice, číslice na miesta“ sa žiaci snažia čo najrýchlejšie nájsť ostatných žiakov s rovnakou farbou kartičky a postaviť sa do radu podľa veľkosti čísel. Na povel: „Číslice, číslice hýbte“ žiaci sa znovu voľne pohybujú po triede.

Konkrétny cieľ: vedieť správne určiť väčšie a menšie čísla v obore do 9

Obmena: Žiaci sa prechádzajú voľne po triede. Na povel: „Číslice, číslice väčšie ako 4 na miesta“ sa žiaci snažia čo najrýchlejšie postaviť do radu od 5 po 9. Žiaci s menšími číslicami a so 4 sa voľne pohybujú po triede. Žiaci sa prechádzajú voľne po triede. Na povel: „Číslice, číslice menšie ako 7 na miesta“ sa žiaci snažia čo najrýchlejšie postaviť do radu od 1 po 6. Žiaci s väčšími číslicami a so 7 sa voľne pohybujú po triede

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 
56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 
83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené