Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Spievaj
hudobná výchova a hudobné umenie

Žiaci sú postavení v kruju. Jeden zo žiakov stojí v strede a má previazané oči. Stojaci žiaci si podávajú loptu. Keď hráč v strede povie: "Spievaj", žiak, ktorý má práve v rukách loptu, musí začať hmkať pesničku. Žiak v strede háda, o akú pesničku ide. Ak uhádne, vymenia sa, ak nie, žiek v strede ostáva a hra pokračuje.OBMENA: Namiesto "Spievaj", žiak v strede povie "Stop". Žiak s loptou v ruke mu dáva otázku týkajúcu sa učiva z hudobnej výchovy. Ak správne odpovie, žiaci sa vymenia, ak nie, žiak v strede ostáva a hra pokračuje.

Krajiny a hudba
hudobná výchova a hudobné umenie

Učiteľka prilepí na tabuľu alebo si pripraví vo forme prezentácie, či premietne na IKT tabuly niekoľko obrázkov krajín, ktoré vyžarujú rôzne nálady - pochmúrnosť, smútok, veselosť, pompéznosť, tragiku atď. Úlohou žiakov je po vypočutí novej skladby, priradiť k hudbe jeden z obrázkov a argumentovať svoj výber. Žiaci svoje tvrdenia môžu písať najskôr do zošita, aby mali možnosť sa hlbšie zamyslieť a vybrať správne výrazy. Nakoniec sa za každý obrázok hlasuje, učiteľka píše na tabuľu počet hlasov a žiaci čítajú svoje argumenty. Učiteľka dáva pozor, aby sa neušlo od skutočného charakteru.

V ktorom období vznikla skladba?
hudobná výchova a hudobné umenie

Učiteľka žiakom prehrá novú skladbu. Po vypočutí im predloží niekoľko obrázkov miest z rôznych období. Ich úlohou bude hlasovať za ten obrázok, ktorý si myslia, že korešponduje zo vznikom skladby.

OBMENA: Hra môže byť koncipovaná ako súťaž. Súťažiť môžu jednotlivci, ale aj skupiny žiakov. Učiteľka prehrá skladby z rôznych vývinových období. Každú skladbu nazveme poradovým číslom, napríklad od jedna po desať. Na tabuli máme niekoľko obrázkov, nemusí byť ich desať, ich počet je závislý od výberu pedagóga. Každý obrázok označíme písmenom abecedy, od A po XY. Úlohou žiakov je napísať si na papier desať čísel. Učiteľka prehráva po jednom skladby a žiaci k nim priraďujú obrázky, čiže písmená.

Skladatelia, diela, obdobia
hudobná výchova a hudobné umenie

Pripravíme si niekoľko dvojíc kartičiek. Jednou z dvojice bude meno hudobného skladateľa a druhou hudobné dielo, ktoré skomponoval. Deti zavrú oči a učiteľka im porozhadzovane poprilepuje kartičky na čelo. Potom deti oči otvoria a hra sa môže začať. Úlohou je nájsť si dvojicu. Hra končí, keď sa utvoria dvojice.

OBMENA 1: Vytvoríme trojice kartičiek. Na jednej z trojice bude meno skladateľa, na druhej obdobie v ktorom pôsobil a na treťom hudobné dielo, ktoré skomponoval.

OBMENA 2: Na kartičky napíšeme len mená skladateľov. Úlohou žiakov je vytvoriť skupiny skladateľov z jedného vývinového obdobia.

OBMENA 3: Na kartičky napíšeme hudobné diela skladateľov. Úlohou žiakov je vytvoriť skupiny diel jedného skladateľa a zistiť jeho meno.

Hravé artikulačné rozcvičky
hudobná výchova a hudobné umenie

Dala baba halabala cukor na koláč
Tato na to za to takto
Papaj pagáč, papaj pagáč, papaj papagáj
Dcéra Viera a jej zviera
Zajo Ajo v jame s Majou
Rež, rež drevo rež, len sa pilkou neporež

Slúchadlá 1
hudobná výchova a hudobné umenie

Učiteľka si pripraví nahrávky symfónií alebo árii, zborov z opier, ktoré preberali na predošlých hodinách. Žiaci sa rozdelia na dve mužstvá. Kapitán z prvej skupiny si dá na uši slúchadlá a učiteľka mu prehrá fragment niektorej skladby. Ak vie o akú skladbu ide, napíše názov na papierik a ukáže ho učiteľke. Ak učiteľka potvrdí správnu odpoveď, skupina získava bod a hra pokračuje. Jeho ďalšou úlohou je akýmkoľvek spôsobom predviesť skladbu svojím spoluhráčom bez toho, aby niečo povedal. Spoluhráči sa pýtajú, ale kapitán môže odpovedať len pohybom. Názov skladby môžu povedať len raz. Ak uhádnu, získavajú ďalší bod, ak neuhádnu, môže hádať druhé mužstvo, ale bez... Taktiež sa môžu vzdať odpovede, pretože za zlú odpoveď sa im ráta mínusový bod. Podobne sa pokračuje aj na opačnej strane. Skupina, ktorá získala najviac bodov vyhráva. Po každom uhádnutí skladby, kúsok skladby prehráme.

OBMENA: Žiakov nerozdelíme na skupiny. Jeden žiak ide k slúchadlám. Skladbu predvádza všetkých žiakom. Kto uhádne, ten ide k slúchadlám.

OBMENA: Namiesto hudobných skladieb použijeme nahrávky hudobných nástrojov.

 

Pohrajme sa s dynamikou
hudobná výchova a hudobné umenie

Žiakov rozdelíme do troch skupín. Jedna skupina bude predstavovať piano, ďalšia mezzoforte a tretia forte. Zvolíme pieseň, ktorú budeme spievať. Učiteľka striedavo ukazuje na skupiny a tie spievajú v dynamike, ktorá im bola určená. Náročnosť môžeme zvýšiť tým, že z troch skupín urobíme päť (pianissimo, piano, mezzoforte, forte, fortissimo).

OBMENA: Podobne ako s dynamikou môžeme pracovať s tempom.

Mám prehľad v romantickej hudbe
hudobná výchova a hudobné umenie

Cieľ: Žiak sám vie určiť, čím sa romantická hudba líši od klasickej hudby. Pozná inšpirácie skladateľov. Vie, kde pôsobili a ktorí skladatelia sa stretli a priatelili. Žiak vie vyhľadávať dôležité informácie.

Pomôcky: nástenka alebo baliaci papier, mapa sveta, špendlíky, portréty skladateľov

Na nástenku alebo na baliaci papier napíšeme nadpis ROMANTICKÁ HUDBA. Pod neho pod seba na ľavú stranu lepíme portréty jednotlivých skladateľov, ktorých práve preberáme a ich mená. K nim na pravú stranu budeme písať nasledovné informácie, na ktoré sa pokúšajú prísť žiaci sami: nástroj, na ktorom skladateľ hral, inšpirácie v hudbe, z čoho vychádza jeho hudba, formy, ktoré komponoval.Ďalej na pravo od týchto informácii je pripevnená mapa Európy, prípadne ešte aj malá mapa sveta. Každému skladateľovi pridelíme špendlík istej farby. Na mapu pripevňujeme špendlíky na tie miesta, kde daný skladateľ pôsobil.

Triedny muzikál
hudobná výchova a hudobné umenie

1. HODINA Učiteľka oboznámi žiakov o téme projektu TRIEDNY MUZIKÁL predloží im plán práce. Učiteľka sa spolu so žiakmi dohodne na výbere piesní, z ktoých budú tvoriť muzikál. Piesne čerpajú z prebraných učebníc, spevníkov, ďalej môžu sem zapojiť moderné piesne, ľudové piesne či populárnu hudbu. Žiaci sedia v skupinách, jedna skupina vyberá z učebníc, ďalšia z internetu, ďalšia z iných prameňov. Všímajú si najmä text piesní. Učiteľka píše na tabuľu piesne, ktoré vybrali. Spolu z tohto zoznamu vyškŕtajú „nevhodné“ piesne. Vytvoria tak zoznam 15 piesní, z ktorými budú pracovať. Z tých sa počas práce asi 5 vylúči, podľa potreby. Prečítajú si ešte raz pozorne texty daných piesní a na základe nich sa pokúsia vymyslieť krátky dej muzikálu. Vylúčia piesne, ktoré im do deja nezapadajú.
2. HODINA Prespievajú sa spolu s klavírnym sprievodom vybrané piesne. Vytvoria sa štyri skupiny žiakov. Úlohou každej je vymyslieť scenár muzikálu. Muzikál:
• Musí obsahovať 10 vybraných piesní. (Môžu vybrať aj inú hudbu, ktorá bude hrať v pozadí.)
• Zoznam postáv.
• Dejstiev musí byť čo najmenej.
3. HODINA Každá skupina číta svoj scenár. Hlasuje sa za najlepší. Ak je viacero scenárov dobrých, pokúsime sa ich skĺbiť a pod., podľa situácie. Rozdelia sa úlohy. Herci, režiséri, zvukári, kostyméri, zbor, ak vie niekto hrať na hudobnom nástroji, využijeme to. Herci si rozdelia úlohy. Režisér bude mať na starosti si poriadne premyslieť a vycibriť scenár, kostyméri budú mať za úlohu postarať sa o to, aby každý mal kostým – ušijú, zoženú, upravia... Zvukár bude prehrávať hudbu počas nácviku i počas premiéri.
4. HODINA Žiaci nacvičujú jednotlivé dejstvá. Celé to organizuje/ú režisér/i. Učiteľka žiakov usmerňuje a hrá sprievody na klavíri, ak nie je počas rozprávania v pozadí hudba, môže improvizovať na hudobnom nástroji. Zboristi majú DHN (činely, triangel, roľničky, metalofón a pod.) – improvizujú k piesňam. Tieto improvizácie si zapisújú k notám.
5. HODINAGenerálka – docibria sa nedostatky. Zhodnotíme priebeh, výsledok práce... Muzikál môžeme predvieť v KD v Deň matiek alebo na Vianočnom predstavení a pod.

Chaos v partitúre - Bolero
hudobná výchova a hudobné umenie

1. Vymedzenie a nastolenie problému
„Žiaci stala sa mi taká vec. Priniesla som vám ukázať veľmi zaujímavú partitúru skladby s názvom Bolero od Maurice Ravela. Lenže má to jeden háčik, keď som vám partitúru prefotila, urobila som si z nich kôpky pre 4 skupiny. Prišla pani učiteľka Šebestová a nechtiec mi ich všetky zhodila na zem. Všetky sú pomiešané. Pomôžte mi z nich urobiť zase tie 4 kôpky.“
2. Analýza problému
„Papiere nemajú vyznačené strany. Akoby sme ich mohli poukladať?“ (Začiatok skladby vieme určiť.) V triede urobíme priestor na zemi alebo spojíme lavice. Všetci žiaci pracujú spolu. Žiaci rozmýšľajú nad tým, ako by sa dala skladba poukladať. Majú k dispozíci nahrávku, internet...
3. Formulovanie hypotézy (hypotéz)
Po prehratí skladby žiaci spolu uvažujú o tom, ako by sa dala skladba poukladať. Čo ho sa môžu držať a pod.
4. Výber metód riešenia
Žiaci sa dohodnú na tom, akým spôsobom budú pracovať.
5. Riešenie problému
Žiaci riešia problém
6. Vyriešenie problému
7. Kontrola riešenia
Žiaci kontrolujú, či správne zoradili strany po 4x. Kontroluje učiteľka a zhodnotí priebeh práce.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené