Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Dvojica
matematika

Téma: malá násobilka
Názov didaktickej hry: Dvojica
Veková kategória: 4. ročník
Konkrétny cieľ: vedieť správne vynásobiť čísla v obore do 100
Pomôcky: dve sady kartičiek s číslami od 1 do 9

Postup: Každý žiak dostane jednu kartičku s číslom. Keď má každý číslo, žiaci sa voľne pohybujú po triede. Na povel: „číslice do dvojíc“  každý si nájde kamaráta, s ktorým sa dá do dvojice a vypočítajú príklad tak, že vynásobia svoje čísla. Na povel: „výsledky väčšie ako 50 na čiaru“ všetci žiaci s väčšími výsledkami sa postavia na čiaru. Ostatní žiaci budú kontrolovať správnosť výsledku.

Matematická lopta
matematika

Téma: sčítavanie a odčítavanie v obore do 100

Názov didaktickej hry: Matematická lopta

Veková kategória: 3. ročník

Konkrétny cieľ: vedieť sčítavať a odčítavať v obore do 100

Pomôcky: mala lopta

Postup:

            Žiaci sedia v kruhu. Učiteľka má v ruke loptu. Povie príklad 43 + 26 a hodí loptu žiakovi. Ten povie výsledok (69 – 32) a vymyslí nový príklad na sčítavanie alebo odčítavanie, tak, že prvé číslo bude výsledok z predchádzajúceho príkladu. Potom pomocou lopty vyvolá ďalšieho žiaka, ktorý odpovedá tým istým spôsobom. Ak odpovie správne, hra pokračuje ďalej. Ak nesprávne, žiak, ktorý zadal príklad povie správny výsledok a vymyslí nový príklad.

Čísla v pohybe
matematika

Téma: číselný rad od 1 do 9
Názov didaktickej hry: Čísla v pohybe
Veková kategória: 1. ročník
Konkrétny cieľ: vedieť správne zoradiť čísla podľa veľkosti od 1 do 9
Pomôcky: kartičky s číslicami od 1 do 9 modrej a červenej farby

Popis: Učiteľka rozdá žiakom kartičky s číslami. Žiaci sa prechádzajú voľne po triede. Na povel: „Číslice, číslice na miesta“ sa žiaci snažia čo najrýchlejšie postaviť do radu podľa veľkosti čísel. Na povel:  „Číslice, číslice hýbte“ žiaci sa znovu voľne pohybujú po triede.

Obmena: Kartičky s číslami sú modrej a červenej farby. Žiaci sa prechádzajú voľne po triede. Na povel: „Číslice, číslice na miesta“ sa žiaci snažia čo najrýchlejšie nájsť ostatných žiakov s rovnakou farbou kartičky a postaviť sa do radu podľa veľkosti čísel. Na povel: „Číslice, číslice hýbte“ žiaci sa znovu voľne pohybujú po triede.

Konkrétny cieľ: vedieť správne určiť väčšie a menšie čísla v obore do 9

Obmena: Žiaci sa prechádzajú voľne po triede. Na povel: „Číslice, číslice väčšie ako 4 na miesta“ sa žiaci snažia čo najrýchlejšie postaviť do radu od 5 po 9. Žiaci s menšími číslicami a so 4 sa voľne pohybujú po triede. Žiaci sa prechádzajú voľne po triede. Na povel: „Číslice, číslice menšie ako 7 na miesta“ sa žiaci snažia čo najrýchlejšie postaviť do radu od 1 po 6. Žiaci s väčšími číslicami a so 7 sa voľne pohybujú po triede

Pomocníci
matematika

Veková skupina: predškoláci.

Cieľ: Triediť podľa určitých kriterií. Rozvíjať spoluprácu.

Pomôcky: misky, materiál na triedenie - fazuľka, gombíky, vystrihnuté farebné prúžky, geometrické tvary a podobne.

Postup: Deti rozdelíme do 4-6 členných skupín. Úlohou každej skupiny bude roztriediť pripravený materiál do misiek napr. jedna skupina má roztriediť fazuľku na bielu a strakatú , druhá má roztieriť kúsky papiera podľa farby, tretia skupinka tvary  - trojuholník a kruh a štvrtá gobíky podľa farieb... a podobne. Kto roztriedi ako prvý tak sa postaví a zároveň vyhráva.

Obmena: Deti sa posúvajú k úlohe, ktorú robili ich kamaríti. Tak si postupne vymenia úlohy a vyskúšajú činnoať svojich kamarátov z iných skupín.

Dedkova repka
matematika

Máme pripravené postavičky z rozprávky, ktoré sú buď vo forme maňušiek alebo obrázkov.

Úlohou detí bude určovať poradie s precvičovať si pojmy  - prvý, posledný, pred, za, a podobne.
Deti budú reagovať na otázky najskôr pomocou obrázkov a potom aj bez. Odpovedajú na položené oázky. Kto je prvý? Kto je posledný? Kto je hneď pred? a podbne.

Túto hru môžeme použiť počas edukačnej aktivity.
Hráme sa s menším počtom detí 2 - 7.
Vyhráva ten kto vedel určiť najviac pojmov.

Volám číslo
matematika

CIEĽ: Rozvoj kognitívnej oblasti – myslenie, reč, pozornosť
VEKOVÁ KATEGÓRIA: 1. – 2. ročník
FORMA: Spoločenská hra v kruhu
METODICKÝ MATERIÁL: kartičky z výkrasu s číslami od 1 po 20

METODICKÝ POSTUP: Deťom rozdáme kartičky s číslami od 1 po 20. Ostatné deti sú „zamestnenci ústredne“ a budú počítať správne a nesprávne spojenia telefónnych staníc. Hra pokračuje nasledovne: určíme hráča napríklad s číslom jeden: Tu je číslo jeden, volám číslo väčšie o tri. Tu je číslo štyri, volám číslo väčšie o sedem, atď.

Geometrické tvary
matematika

Dobrovoľník má zaviazané oči a pred sebou vystrihnuté kópie štvorcov, trojuholníkov, obdĺžnikov, a kociek, ktoré sú pomiešané. Musí ich porozdeľovať do skupín podľa tvaru. Aktivita sa môže odmeniť ako súťaž 2 hráčov, kto útvary skôr poukladá, alebo ako hra na spoluprácu. Budú 3 kamaráti a každý bude mať na starosti jeden typ útvaru a budú si musieť vzájomne pomáhať a podávať. Predmety, ktoré našli a nie sú ich dajú kamarátovi.

Puzzle s geometrického tvaru
matematika

Nakreslite na papier veľký geometrický tvar (trojuholník, štvorec, kruh...). Potom ho roztrihajte. Dajte ho spolužiakovi poskladať.

Obľúbený geometrický tvar
matematika

Aký je váš obľúbený tvar? Koľko strany a vrcholy sa váš obľúbený tvar mať?
Nakresliť obrázok iba pomocou tohto tvaru.

Zrkadlenie - tvarov
matematika

Vytvorte dvojice. Vezmite si jeden papier a ten preložte na polovičku. Jeden z dvojice začne maľovať na svoju polku obrazec. Úlohou spolužiaka je zrkadliť obrazec na svoju polovicu papiera.

1 2 3 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené