Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Aký poklad sa skrýva na ostrove
matematika

Učiteľka napíše na tabuľu príklady. Na stole má pripravené kartičky s rôznymi výsledkami. Na opačnej strane má obrázok pokladu. Žiaci rátajú a objavujú poklad. Hra môže postupovať i nasledovne: na opačnej strane kartičky sa nachádzajú pokyny k nájdeniu pokladu v triede alebo rôozne hádanky, podľa ktorých budú žiaci hľadať. Napríklad: Má to štyri nohy a sedí sa na tom. Žiak ide hľadať poklad po stoličkami... a pod.

Meno, mesto, zviera, vec inak
matematika

Hrať sa môže vo štvoriciach, ale aj vo väčších skupinkách, ktoré sú si vedomostne podobné. Táto hra sa podobá známej hre "Meno, mesto, zviera, vec". Žiaci majú pripravené tabuľky: Jeden žiak povie ľubovoľné číslo, napríklad 49. Žiaci vymýšľajú príklady, danej matematickej operácie, ktorej výsledok je 49. Žiak, ktorý prvý vytvorí príklady povie: Stop! Na tento pokyn musia deti prestať písať. Každý správne vytvorený príklad sa hodnotí 5 bodmi. Súťaž má 10 kôl, po ich ukončení si každý urobí súčet získaných bobov a určí sa víťaz. Pri nerozhodnom výsledku zadá príklad učiteľka a tak určí víťaza ona.

Hádaj čo opisujem...
matematika

Hry sa zúčastňujú dvaja súťažiaci. Jeden hráč si chrbtom sadne k tabuli (aby nevidel čo sa píše na tabuľu). Učiteľ na tabuľu napíše matematický pojem, napr. „rovnostranný trojuholník“. Úlohou druhého žiaka je tento matematický pojem opísať. „Je to rovinný matematický útvar, súčet jeho vnútorných uhlov je 180o, konkrétne tento útvar má všetky uhly 60o a pod. „Nie je možné použiť základ slov, kresliť, prípadne ukazovať rozličné pomôcky. Na každý pojem majú žiaci ohraničený čas. Dôležitá je spolupráca oboch žiakov. Dopredu sa trieda dohodne na počte pojmov, ktoré má dvojica uhádnuť. Hru je možné použiť na zopakovanie učiva.

Hra s číslami
matematika

V triede je napr. 10 hráčov. Vedúci hry vopred pripraví 10 kartičiek s číslicami a textom. Výsledné číslice na kartičkách musia na seba nadväzovať.
Napríklad:

Mám číslo 5,3.
Kto má číslo o 2 väčšie?

Mám číslo 7,3.
Kto má číslo o 5 menšie?

Mám číslo 2,3.
Kto má číslo 2 krát väčšie?

...
Kartičky sa zamiešajú a každý žiak si vyberie kartičku a v očami si prečíta svoje číslo a zadanie. Hru začína žiak určený vedúcim hry. Ten nahlas prečíta svoje číslo a text. Pokračuje žiak, ktorý má na kartičke číslicu, ktoré je výsledkom predchádzajúcej úlohy. Ten opäť prečíta svoje číslo a prečíta text na svojej kartičke.
Môže sa hrať na čas i na body.

Nájdi výsledok
matematika

Pripravíme si kartičky s príkladmi a kartičky výsledkami. Deti zavrú oči a učiteľka im porozhadzovane poprilepuje kartičky na čelo. Potom deti oči otvoria a hra sa môže začať. Úlohou je nájsť si dvojicu, čiže príklad si musí nájsť výsledok. Hra končí, keď sú dvojice vytvorené.

Futbal
matematika
Žiakov rozdelíme na 2 družstvá. Družstvá si vymyslia meno pre svoj tím. Učiteľ postupne zadáva príklad žiakovi z prvého družstva a potom žiakovi z druhého družstva, až kým sa nevystriedajú všetci žiaci. Pri chybnej odpovedi učiteľ zaznačí družstvu gól.
Hracie kocky
matematika
Dvaja žiaci hádžu naraz kocky. Ich úlohou je povedať, kto koľko hodil a koľko je to dohromady. Ďalej kto hodil o koľko viac, či menej.
Hra na školskom dvore
matematika

Pomôcky:
* farebný papier (dve farby)
* kriedy

POSTUP: Aj hodinu matematiky môžeme oživiť zábavnou hrou na školskom dvore.
Urobíme si 20 farebných kartičiek, z ktorých polovica bude modrej farby a druhá polovica červenej farby. Žiakov rozdelíme na dve družstvá - modrých a červených. Na kartičky napíšeme 10 príkladov (rovnakých pre červené i modré družstvo). Kartičky potom zložíme a schováme na školskom dvore. Odporúčam papiere jednej farby skryť na mieste, ktoré vymedzíme pre prvé družstvo a papiere druhej farby skryť na miesto, ktoré vymedzíme druhému družstvu, zamedzíme tým neskorším nezhodám. Potom vymedzíme priestor pre každú skupinu, kde budú môcť nerušene počítať. Žiakov oboznámime s podmienkami hry. Vymedzíme trasu, kde majú hľadať a kadiaľ môžu chodiť, aby nedošlo k úrazu. Žiakov odštartujeme. Hľadajú papieriky s príkladmi, s tými utekajú na "miesto počítania" a tam prichádzajú na výsledky svojich zadaní. Čísla, ktoré im vyjdú nakoniec zrátajú a výsledné číslo nahlásia učiteľovi. Ten povie, či rátali správne alebo nie. Ak rátali zle, idú rátať znova. Družstvo, ktoré má prvé správny výsledok vyhráva.

Družstvá si môžu pred začiatkom hry zvoliť počítajúčich a hľadajúcich kartičky.

Matematický jogging
matematika

Učiteľ povie žiakom, aby zavreli oči a sústredili sa. Kým majú zatvorené oči, napíše na tabuľu čísla. Potom povie žiakom, aby oči otvorili a všimli si dvojice čísel pred sebou. Povie im, aby našli čo najviac dvojíc, ktorých súčet je 100 a zapamätali si ich. Potom tabuľu zatvorí a žiaci píšu tieto čísla do zošita. Kto bude mať napísaných najviac a správne, vyhráva.

OBMENA: Hru môžeme použiť i pri odčítaní, delení či násobení.

Čísla v slovách
matematika

Žiaci si do zošita pod seba napíšu čísla od jedna do desať. Učiteľ postupne začne čítať desať slov, v ktorých sa nachádzajú čísla. Žiaci si porade píšu tieto čísla do zošita. Kto má najviac napísaných správnych čísel vyhráva.
Príklady slov: stoh, späť, odvaha, utrieť, opäť, zotrieť, ostošesť, objednať, trieska, postojačky, stopovať, trikolóra, Peťa,...

1 2 3 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené