Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Lúskanie a tlieskanie
matematika

Učiteľ postupne žiakom priradí čísla, posledné číslo priradí sebe. Potom so žiakmi nacvičí pohyby hry: dva razy sa tlieska, následne sa lúska pravou a potom ľavou rukou. Učiteľ začne hru. Dva razy tleskne a na prvé lúskanie povie svoje číslo, na druhé lúskanie číslo žiaka. Potom celá trieda spolu s učiteľom tlieska a žiak, ktorého číslo bolo vyslovené, na prvé lúskanie povie svoje číslo a na druhé lúskanie číslo spolužiaka. Kto sa pomýli vypadáva z hry, ale spoločne s ostatnými tlieska a lúska a kontroluje správnosť poradia. Roztlieskavača spravidla hrá učiteľ, ale môže ním byť aj žiak, ktorý z hry vypadol.

Áno - nie
matematika

Učiteľ žiakom, ktorí stoja, kladie otázky. Žiaci odpovedajú len áno alebo nie. Kto odpovie správne, môže si sadnúť. Žiakom, ktorí neodpovedali správne zadávame ďalšie otázky nižšej náročnosti.

Otázky by mal mať učiteľ pripravené dopredu. Hra môže prebiehať na začiatku vyučovacej hodiny ako rozcvička.

Bizu, bizu
matematika

Násobky 7

Zahráme si so žiakmi hru na zakázané číslo. Budeme hovoriť za radom čísla od 1 po 100, ale číslicu 7, alebo čísla, v ktorých je číslica 7, alebo jej násobky, nesmieme povedať. Namiesto nich povieme: „bizu, bizu“. Tak napríklad nepovieme 14, ale „bizu, bizu“, lebo 14 je násobkom 7. Podobne nepoviem 27, lebo je v nej číslo 7, takže povieme „bizu, bizu“, atď. aspoň do 100. Po vyslovení hesla "bizu, bizu" sa točí smer. Takže najlepšie by bolo, ak by si žiaci posadali do kruhu. Môžete začať od 1, 2, 3 ... 100. Kto sa pomýli, dostane čierny bod, alebo vypadne z hry. Čím je menší počet hráčov, tým je hra náročnejšia. Optimálny počet je 7 hráčov.
Kto bude prvý
matematika
Žiaci sedia v laviciach po dvojiciach. Učiteľka chodí od prvej lavice až po poslednú a každej dvojici zadá príklad. Kto prvý z dvojice povie výsledok, zostáva v hre, druhý vypadáva. Keď prejde učiteľka všetky lavice, zredukuje sa počet žiakov. Žiaci, ktorý vypadli si sadnú k sebe a tí čo vyhrali si taktiež sadnú k sebe a pokračujú v hre. Takto hra prebieha, až kým nezískame absolútneho víťaza.
Zachráň princeznú
matematika
Vytlačíme a vystrihneme zámok. Za bránu ukryjeme princeznú. Na jednotlivé schody napíšeme príklady. Ak sa žiak chce dostať až k princeznej, musí správne vyriešiť všetky príklady.

Bc. Eva Honcová

Matematický kolotoč
matematika
Nakreslíme kolotoč. Ku každému sedadlu napíšeme číslo. Žiaci si vytiahnu papierik s ďalším číslom. Papierik umiestnime do prostriedku. Takto vytvoríme určitý počet príkladov. Žiak, ktorý všetky príklady vyrieši, nespadne z kolotoča. Keď sa pomýli, z kolotoča spadne a vyvolá si niekoho z triedy na pomoc.
Príkladový rybník
matematika
Na šablóny rybičiek nakreslíme určitý počet prvkov, čísla alebo numerické príklady. Na papierové rybičky upevníme kovové sponky na spisy. Pomocou špagátu a magnetky si vyrobíme udicu a lovíme rybičky z rybníka. Čísla čítame, priraďujeme prvky, riešime príklady a pod.
Číselná krajina
matematika

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna krajina. Číselná krajina. Bývali v nej čísla, ktoré sa celý deň zabávali, chodili do školy, nazerali deťom do kníh a písaniek, prechádzali sa po obchodoch. Zo všetkých jej kútov sa ozýval smiech. Akonáhle sa však zotmelo, z veselej krajiny sa stala krajina kriku a plaču. Čo sa stalo? Čísla zabudli, kde bývajú. Všetci, pretože sa báli tmy, sa tlačili do domčeka stále usmievavej tety nuly.

"To sa už raz musí skončiť," zamračila sa teta nula, "už aj ideme robiť poriadok! Upravíme si našu ulicu, domčeky postavíme pekne do radu. Ulicu pomenujeme. Bude sa volať Číselná os. Pri mne bude bývať číslica z vás najmladšia."

A tak sa do prvého domčeka nasťahovala jednotka... Ďalej necháme rozprávku o číslach dotvoriť žiakom.

1 2 3 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené