Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Trojuholníková naháňačka
telesná výchova

Žiaci sa postavia do radu. Na zem nakreslíme trojuholník alebo ho naznačíme troma platovými fľašami. Ku každému rohu sa postaví jeden hráč, ostatní stoja v rade. Jeden hráč, ktorý stojí na rohu trojuholníka má loptu. Na povel ju hodí hráčovi na pravo, ktorý taktiež stojí na rohu trojuholníka a uteká na jeho miesto. Hráč s loptou rýchlo hádže loptu ďalšiemu hráčovi na pravo a uteká na jeho miesto. Tretí hráč s loptou hádže loptu ďalšiemu hráčovi z radu, ktorý sa rýchlo postavil na prvú métu. Hra sa hrá dovtedy, kým sa nevystriedajú všetci žiaci.

OBMENA: Môžeme vytvoriť dve družstvá s dvoma trojuholníkmi. Ktoré družstvo sa skôr vystrieda, vyhráva.

Číslová vybíjaná
telesná výchova
Žiakom pridelíme čísla. Hráči sa postavia do kruhu, učiteľka položí do stredu loptu a povie číslo. Žiak s daným číslom beží čo najrýchlejšie k lopte, ostatní žiaci utekajú čo najďalej od lopty. Keď žiak s daným číslom sa dotkne lopty, povie STOP. Vtedy musia všetci stáť a on môže vybíjať. Koho vybije, beží za loptou a ostatní znovu utekajú.
Bež ku kapitánovi
telesná výchova
Žiakov rozdelíme do 4 až 5 skupín. Každému družstvu vyberieme kapitána a pridelíme farbu. Kapitáni majú oblečené tričká danej farby alebo držia v ruke farebný papier. Postavia sa do stredu, ostatní sa postavia do kruhu okolo nich v čo najväčšej vzdialenosti. Keď povie učiteľka :„teraz“, všetci žiaci okrem kapitánov sa otočia chrbtom tak, aby nevideli kapitánov. Potom si kapitáni vymenia ľubovoľne miesto. Keď povie učiteľka: „Bež ku kapitánovi!“, každý žiak beží k svojmu kapitánovi. Ktoré družstvo bude prvé postavené okolo kapitána, vyhráva.
Skáčme!
telesná výchova

Deti sa postavia do kruhu a hráč so švihadlom ide do jeho stredu. Hráč v strede točí švihadlo tak, aby jeho koniec opisoval kruh tesne nad zemou. Deti pristúpia bližšie k stredu a skáču ponad švihadlo. Koho sa švihadlo dotkne, ten vystrieda hráča so švihadlom v strede.

Pes a mačiatka
telesná výchova

Zvolíme si dieťa, ktoré bude spiaci psík. Ostatné deti budú malé mačiatka, ktoré sa snažia spiacemu psovi vypiť mliečko. Psík si ľahne na jeden koniec miestnosti, mačiatka stoja na opačnom konci. Psík zaspí a mačičky sa začnú približovať. Keď pes zašteká, mačičky utekajú. Koho pes chytí, ten sa stáva novým psom.

OBMENA: Koho pes chytí, ten sa stane šteniatkom a spí spolu s ockom/mamou. Spolu aj naháňajú. Posledné nechytené mačiatko vyhráva.

Myšky a žirafy
telesná výchova

Deti stoja v kruhu. Keď povie učiteľka „ŽIRAFY“, žiaci sa postavia na špičky, keď povie „Myšky“, všetci si kľaknú.
Učiteľka sa potom snaží deti pomýliť. Povie „MYŠKY“ a postaví sa na špičky a naopak. Deti sa nesmú nechať oklamať.

Naháňačka a sochy
telesná výchova

Jeden hráč naháňa deti. Koho sa dotkne, z toho sa stáva socha a musí zostať stáť v takej polohe, akú práve mal, keď sa ho naháňajúci dotkol. Sochy môže vyslobodiť ktorýkoľvek z nechytených hráčov.

Biela, modrá, červená
telesná výchova

Trojica hráčov má švihadlo. Každému je priradená jedna farba: biela, modrá a červená. Dvaja hráči krútia švihadlom a tretí hráč cezeň skáče. Popritom hráči hovoria stále za sebou: „biela, modrá, červená...“ Keď skáčúci preruší skákanie, ide skákať ten, ktorého farba sa naposledy povedala.

Na ihrisku
telesná výchova

Na jednom konci ihriska vyznačíme štartovú čiaru a potom vo vzdialenosti 3 metrov od seba poukladáme 40 tenisových loptičiek tak, aby boli v jednej línii.

Následne vytvoríme dve päťčlenné skupiny a hráčom pridelíme poradové čísla. Na znamenie vybehnú zo štartovej čiary z každej skupiny hráči s č. 1 a snažia sa chytiť prvú loptičku.

Ten, ktorému sa to podarilo, beží rýchlo späť a loptičku položí na štartovú čiaru pred svoju skupinu. Hráč, ktorý bol v súboji o prvú loptičku neúspešný, beží k druhej loptičke, zoberie ju, beží späť a položí ju za koncovú čiaru pred svoju skupinu.

Súťaž pokračuje ďalej rovnako - hráči podľa poradia vybiehajú k loptičke, ktorá je najbližšie a ukladajú ju pred svoju skupinu. Nikto nesmie zobrať viac ako jednu loptičku a nasledujúci člen skupiny môže vybehnúť až vtedy, keď predchádzajúci položil loptičku na zem. V tejto hre môžu o výsledku rozhodnúť už prví bežci - kto vyhrá súboj o prvú loptičku získa okamžite pre svoje družstvo náskok 6 metrov. Ten sa bude s každou nasledujúcou loptičkou zvyšovať vždy o 6 metrov, pravda, za predpokladu, že sa druhému družstvu nepodarí súperov predbehnúť. Takto je tento vytrvalostný súboj napínavý už od začiatku. O víťazovi sa rozhodne až na záver - víťazí družstvo, ktoré prvé prinesie za štartovú čiaru dvadsiatu loptičku.

Jeleň
telesná výchova

Hráčov rozdelíme na tri rovnaké družstvá. Skupiny č. 1 a č. 2 sú okrajové strelecké skupiny a postavia sa na koncové čiary volejbalového ihriska. Skupina č. 3 sú "jelene" a pohybujú sa v strede ihriska medzi dvomi čiarami. Úlohou strelcov je trafiť loptou "jeleňa". Koho trafia, ide na stranu strelcov. Vyhráva družstvo, ktoré má viacej "jeleňov". Hrať sa môže jednou loptou. Družstvá sa po určitom čase vymenia, aby sa každý mohol postaviť do úlohy strelca aj "jeleňa".

1 2 3 4 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené