Hračky a darčeky
reklama

Diktáty

Jeseň
5. ročník

Hurá! Je tu víkend. Čas oddychu. Pani Slivková sa rozhodla , že pôjde niečo navariť. Ale z čoho? To nikto netuší. Napísala si zoznam čo nakúpiť. Zoznam bol takýto: kilo citrónu, mrazenú rybu, soľ, kryštálový cukor. Ale rozmýšľala načo ešte zabudla. Zrazu jej zazvonil mobil a manžel  jej povedal :,,Zabudla si kúpiť gyps a zips." Jožko zas plakal lebo mama mu nekúpila nový bicykel. Mama od vyčerpania a nátlakov nevedela čo má robiť.  Vrátila sa do obchodu  a nakúpila , navarila fajnú pečenú rybu. 

Pravopis ohybných slovných druhov
5. ročník

Delfíny sú inteligentné a kultivované zvieratá. Vyčleňujú sa z ríše zvierat svojím správaním. Juhokórejskí bádatelia zistili zaujímavú vec. Počas plávania delfíny udržiavali na hladine jedinca, ktorý stratil vedomie. Z vlastných tiel sformovali plávajúcu posteľ. K jeho ústam priebežne fúkali vzduchové bubliny. Takto spoločenstvo delfínov do poslednej chvíle bojovalo o jeho život.  S takýmto správaním u zvierat sa odborníci ešte nestretli.

Pravopis podstatných mien
5. ročník

Obluda nabrala Tanganiku na ňucháč a vyhodila do výšky. V nasledujúcej chvíli sa rozpleštil do mláky, až z nej voda vystrekla na všetky strany. Obluda zastala na okraji rieky a zaryčala. Len teraz som spoznal, že je to jednorožec. Uprene sa díval svojimi drobnými očkami do mláky, akoby čakal, kým sa Tanganika postaví na nohy. Tanganika sa však prevaľoval vo vode ako tuleň a opatrne sa vyplazil z mláky. Naďaleko sa vyhol nosorožcovi a rozbehol sa rovno do stepi.

Pravopis podstatných a prídavných mien
5. ročník

Mama je najdôležitejší človek v našom živote. Je to osoba, ktorá je nám vždy nablízku. Poradí, pomôže a teší sa z našich úspechov. Nikdy nás nezradí. Sleduje naše kroky od narodenia. Je  pracovitá, usmievavá a láskavá. Snaží sa, aby z nás boli múdri a šikovní ľudia. Mama má v sebe nekonečnú dobrotu a lásku. Vždy si nájde čas na pohladenie a milé slová. Aj  preto by sme nemali váhať povedať slová lásky a vďaky svojej milej mamičke.

Slovesá
5. ročník

Najlepší kôň víťazí o hlavu pred svojím súperom. Na bratislavskom letisku vystupujú z lietadla naši tenisoví vítazi. Pri každom dupnutí sa na podlahe zvíri prach. Na našom území žili kedysi vyspelí Kelti. Za dva roky jeho žiaci neuveriteľne vyspeli. Na svoj vek je naozaj velmi vyspelý. Pod kancelárskym oknom mu celý deň vrčí jeden autobus za druhým.

Slovesá
5. ročník

Zabi do zeme dva koly, aby sme mohli uviazať mladé jablone. Hlboko zaryl do zeme veľkým rýľom, Tvári sa, akoby mu bol ublížil celý svet. Na tvári sa jej usadil šťastný úsmev, keď zbadala dcérine deti. Na turnaji v severnej Európe si švédski hádzanári vydobyli prvé miesto. Bezchybne odbil tenisovú loptičku, čo súper nečakal.

Prídavné mená
5. ročník

Na babkinej sukni je už veľa záplat. Nepríjemný silný dážď narobil ľuďom veľké starosti. Bratových kamarátov sme ponúkli makovými buchtami a kozím mliekom. Mládenci prišli domov veselí a rozjarení. Evina tvár žiarila veselým úsmevom. S obdivom pozorovali plynulý motýlí let. Bol biely ako krieda.

Vybrané slová
5. ročník

Vavrínový veniec visí víťazovi na krku. Vrtuľník vyletel do veľkej výšky. Husi zasipeli a pomaly sa približovali. Syn má pekný byt na sídlisku. Zavili ich do deky, bola zima a silný mráz. Chlapi i ženy dojedli a začali sa opäť brodiť sypkým závejom. Partizáni si vyčistili pušky. Pripravovali sa na nebezpečný boj. Veliteľ zapískal.

Vybrané slová
5. ročník

Myšičky pyšne pokývali svojimi chvostíkmi. Zbojníci vystrelili. Domov prichádza obyčajne medzi piatou a šiestou. Minuli všetko obilie. Ryžu jedli z misky. Pri pitve našli v rybe prsteň. Šidlo sa zapichlo veľmi hlboko. Zahryzli sa do mäkkej ryby. Vo fabrike sa po rannej siréne zahryzli do práce. Chýr o silákovi Lomidrevovi sa šíril po kraji.

Vybrané slová mp3 nahrávka
5. ročník

Líška zacítila korisť. Vybehla z kríčka, aby sa nasýtila. Pod brezami a osikami vyrastali maličké hríbiky. Hviezdoslav je náš najväčší básnik. Motýľ a muchy vyliezajú z puklín kôry. Baníci dobývajú uhlie. Obidva hrady Turci dobyli. Na vyučovaní zíval. Nábytok vyviezli až na ôsme poschodie. Holič vytiahol britvu.

1 2 3 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené