Hračky a darčeky
reklama

Diktáty

Zhrnutie učiva mp3 nahrávka
6. ročník
Na narodeniny som dostal krásny darček, po ktorom som dávno túžil. Najskôr som sfúkol sviečky. Potom mi otec povedal: „Zakry si oči, počítaj do päť a potom sa obzri!" Za mnou stál malý psík. Dal som mu meno Ben. Má veľa psích zvykov. Labkami sa zvykne dotýkať sestrinej skrinky. Niekedy je pri naháňačke so mnou a bratom najrýchlejší. Rád vyskakuje do výšky. Na babkinu mačku často cerí zuby. Verili by ste, že je to môj najlepší kamarát? Bez neho by mi bolo určite smutno.

Eva Dzurková

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Slovesá mp3 nahrávka
6. ročník
Slniečko dnes pekne svieti. Teplý vetrík pofukuje a strapatí mu jeho kučeravé vlasy. Zakryl si oči rukami, aby ho slnko tak neoslepovalo. Do lesa už bolo blízko. Tu ho obklopí tajomné šero a oddýchne si od horúčavy. Jeho psík zrazu čosi zavetril. Obaja zastali a vyčkávali. Na neďalekej lúčke sa objavil srnec. Nechcel ho vyrušiť. Pomalým krokom obišiel čistinku. Prišiel k húštine, odkiaľ sa ozývalo tisíce vtáčích hrdielok. Touto vtáčou piesňou nás les prosí, aby sme chránili prírodu.

Eva Dzurková

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Prídavné mená mp3 nahrávka
6. ročník
Dušanovi rodičia sa vybrali do slovenských hôr. Horský vzduch je príjemný a osviežujúci. Často chodia na prechádzky po lesných chodníčkoch. Vydali sa po líščích a rysích stopách. Očaril ich vznešený orlí let. Na dlhých potulkách horskými cestičkami sa stretli aj s líškinými mláďatami. Často sú nadšení z krásnych pohľadov na vysoké stromy. Niekedy nájdu v nízkej tráve aj veľa zdravých húb. Majú radosť aj z voňavých kvietkov. Sú z nich vytrvalí turisti.

námety: Eva Dzurková

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Tvorenie slov mp3 nahrávka
6. ročník
Rakúsko je vnútrozemský štát v Európe. Má rozvinutý priemysel i poľnohospodárstvo. Portugalsko leží na západnom pobreží Pyrenejského polostrova. Má stredomorské podnebie. Taliansko sa rozprestiera na Apeninskom polostrove. Na celom polostrove vládne stredomorské podnebie so suchým letom a daždivou zimou. Rastlinstvo je teplomilné. K významným odvetviam priemyslu patrí elektrotechnika. Turín a Miláno sú známe výrobou motocyklov a automobilov. Textilný priemysel má dlhoročnú tradíciu.

námety: Eva Dzurková

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Opakovanie učiva z 5. ročníka mp3 nahrávka
6. ročník
Na tieto prázdniny som sa dlho tešil. Prežil som ich u pradedka v Dolnom Kubíne. Pradedko mi rozprával príhody z detstva. S rodičmi vstával veľmi skoro. Potom sa s koníkom vybrali na pole. Pracovali ťažko a únavne. Po skromnom obede si on ako malý chlapec mohol pospať. Jeho dospelí rodičia zatiaľ odišli až pod kopec napiť sa vody z bystrého prameňa. V práci sa pokračovalo, keď slnečné lúče zoslabli. Večer už boli všetci veľmi unavení. Za súmraku sa vracali domov. Môj pradedko si veru užil ťažké detstvo.

námety: Eva Dzurková

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Zámená mp3 nahrávka
6. ročník
Ktorýsi piatak vraj prišiel neskoro. Pomohli nám jeho priatelia. S nimi môžem vždy rátať. Od nás k nim nie je ďaleko. Iní majú svoj názor. Z týchto komínov uniká samý jedovatý plyn. Akísi muži vykradli stánok. S našou starou mamou chodíme pracovať na pole. Myslím, že vy to viete. Tento rok som nejaký nepokojný. Kamaráti riešia ťažké úlohy radi sami.

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Príslovky
4. ročník
Bolo nám z toho celý deň veselo. Zajtra máme výtvarnú výchovu. Kreslíme a maľujeme samé pekné obrázky. Dnes si pripravím štetec, farby a listy. Maľovať sa budú jesenné výkresy. Úmyselne som si zobrala aj lupene ruží. Vonku sa nájde všeličo.
Prídavné mená mp3 nahrávka
6. ročník
Janko obdivoval v horách mohutný hučiaci vodopád. Vo vychovávateľkiných očiach bol badať záujem. Veľký rybí dravec sa vyhodil vysoko nad hladinu. Pri okne bolo počuť husí gagot a psí štekot. Matkino večné napomínanie som si vzala k srdcu. Niektorí v práci sú bystrí a pohotoví, iní sú pomalí a leniví. Na povale bolo mnoho vodovodných potrubí. Bratovu frajerku uchvátil žabí koncert.

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Prídavné mená mp3 nahrávka
6. ročník
Nepríjemný silný dážď urobil ľuďom veľa starostí. Sestrinu kamarátku som vzala do našej vymaľovanej izby. Potom prišli aj ich veselí spolužiaci. Spolu sme pozorovali plynulý let motýľa. Bol biely ako krieda. Hostia boli veselí a bavili sa až do bieleho rána. Nahnevaná dievčina vyronila celý potok krokodílích sĺz. Od strýkových kamarátov sme kúpili výborný včelí med.

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Prídavné mená mp3 nahrávka
6. ročník
Starí odišli, mladí prišli. Na hodine literatúry sme čítali Hviezdoslavove básne. Janko na mňa pozrel svojimi jastrabími očami, až som sa vyľakal. Miškova nová uniforma visí v skrini na vešiaku. Nad vysokými vrchmi sa usmieva zubaté jesenné slnko. Páči sa mi sprievodkynina sukňa. Za maštaľou bol dlhý husí rad. Na Zuzkinej sukni je už veľa záplat. Andrejova tvár žiarila veselým úsmevom.

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené