Hračky a darčeky
reklama

Osobnosti

späť na výber osobností

Thomas Alva Edison

pridané 10. 11. 2012 | získaných 10 bodov | zobrazené 430x
pridal: Ing. Marta Rovná | autor/i: Ing. Marta Rovná

Najslávnejší vynálezca modernej doby, ktorý sa stal symbolom viery v technický pokrok. Bol prvý, kto efektívne spojil vedu a výskum pri vývoji nových technológií.

1847 - 1931

Jeho život sa často vykresľuje ako príbeh chudobného kamelota, ktorý našiel šťastie svojou usilovnosťou. V skutočnosti pochádzal zo slušne situovanej rodiny, len v škole sa mu veľmi nedarilo. Slová o jeho neuveriteľnej usilovnosti a podnikavosti sú však pravdivé. Už v mladých rokoch vydávala týždenník Grand Trunk Herald, ktorého bol šéfredaktorom, tlačiarom aj kamelotom. Aby zabezpečil svojim novinám absolútnu aktuálnosť, umiestnil redakciu a tlačiareň do poštového železničného vozňa. Týždenník nevychádzal veľmi dlho, ale Edison už zostal pri železnici. Tu sa prvýkrát oboznámil s elektrinou, naučil sa telegrafovať a v dvadsiatich rokoch sa uplatnil ako operátor pri telegrafickej spoločnosti v Bostone. Čítal veľa kníh o fyzike a doslova ho okúzlil Michael Faraday, ktorý sa stal vzorom pre jeho celý život. Roku 1868 si Edison dal zapísať svoj prvý patent – elektrický prístroj na sčítavanie hlasov v parlamente. Na cestách po Amerike si uvedomil, aký dôležitý je pre takú veľkú krajinu rýchly a spoľahlivý prenos informácií. Kúpil teda v Newarku dielňu a začal so zdokonaľovaním vtedajších telegrafických prístrojov. Pritom len tak mimochodom vylepšil aj písací stroj, čo neskôr využila na celom svete slávna firma na výrobu písacích strojov Remington. Roku 1876  sa presťahoval do zapadnutej dediny Menlo Park necelých 30 km od New Yorku. Tu si vybudoval laboratória a dielne, v ktorých zamestnal množstvo technikov a robotníkov  a realizoval svoje najslávnejšie vynálezy, ako bol

  • Fonograf
  • Uhlíkový mikrofón
  • Žiarovka
  • Nový typ dynama a ďalšie.

Odtiaľ pochádza aj poetické pomenovanie Edisona ako „kúzelníka z Menlo Parku“.

Edison vo svojom živote vytvoril asi 2000 vynálezov, z ktorých si dal 1150 patentovať. V deň jeho pohrebu zhasli na znak smútku v celých USA všetky svetlá.

Jeho krédo bolo: „Spať štyri hodiny denne je povinnosťou, päť hodín pohodlím a šesť hodín lenivosťou“. 

Zaujímavosti a návrhy ako učiť osobnosť:

Komentáre:
Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne komentáre. Môžeš byť prvý, kto pridá komentár.
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené