Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Osnova - živé obrazy
literatúra

Žiaci, po prečítaní umeleckého textu, chodia po jednom / v dvojiciach / v skupinkách k tabuli a pomocou svojich tiel zobrazujú najdôležitejšie momenty príbehu. Ostatní žiaci živé obrazy komentujú - súhlasia, nesúhlasia, opravujú...

O čom to asi bude?
literatúra

Učiteľka na tabuľu / nástenku prilepí niekoľko obrázkov, na ktorých budú záchytné body umeleckého textu, ktorý budú žiaci neskôr čítať. Úlohou žiakov je vymyslieť príbeh, ktorý bude obsahovať momenty zobrazené na obrázkoch. Po prečítaní textu žiaci zhodnotia, nakoľko sa ich príbehy zhodovali s prečítaným príbehom.

Zošit plný kreslených osnov
literatúra

Žiaci si môžu na začiatku školského roka založiť zošit, do ktorého si budú kresliť obrázkové osnovy príbehov / kníh, ktoré prečítajú.
Obrázková osnova bude vyzerať ako komix - bude zachytávať len najdôležitejšie okamihy príbehu.

Takýto zošit je vhodný aj pre kreatívnejších stredoškolákov. Napríklad formou komixu si môžu zakresliť jednotlivé časti Bottovej Smrti Jánošikovej. ľahšie si časti zapamätajú. Dobrá pomôcka pri predmaturitnom opakovaní.

Ditor
literatúra

D – definuj problém!
I – informuj sa!
T – tvor!
O – ohodnoť riešenia, nápady!
R – realizuj!

Žiakov rozdelíme do skupín, pričom každá skupina si vyžrebuje obálku s úryvkom z literárneho diela a s piatimi otázkami, ktoré sa týkajú bodov DITOR. Žiaci môžu na otázky odpovedať jednotlivo alebo skupinovo. Nakoniec sa skupiny podľa pokynov učiteľa navzájom hodnotia známkami. Tento model sa môže modifikovať a na jeho základe si učiteľ môže tvorivo vypracovať podobné úlohy pre analýzu aj iných literárnych diel.

D – definuj problém! (Čo je obsahom básne a na aké javy chce autor upozorniť?)
I – informuj sa! (V ktorých zbierkach autora XY sa môžeme stretnúť s témou chudoby, s obrazom ľudského údelu so životom chudobného človeka vo svete bohatých? Z akých skúseností autor vychádzal? Ktorí iní autori spracovali podobnú tematiku?)
T – tvor! (Aké máte názory na niektoré základné problémy, ktoré autor nastolil v básni –protekcie, úplatky, prepychové autá? Súhlasíte s autorovými vyjadreniami?)
O – ohodnoť riešenia, nápady! (Čo by ste navrhovali, aby sa človek nestal otrokom bohatstva a nebola „nadvláda vecí nad človekom“?)
R – realizuj! (Aké morálne vlastnosti by mal mať mladý človek?

Tvorivá dielňa
literatúra

Vyučovaciu hodinu literatúry môžme realizovať aj ako tvorivú dielňu – workshop. Pri takejto hodine sa dajú využiť problémové úlohy, heuristická metóda DITOR, literárne hry i samostatná tvorivá práca.
Žiakov rozdelíme do 4 skupín, ktoré budú pracovať na 4 stanovištiach. Na každom stanovišti budú riešiť inú problémovú úlohu s rôznou formou práce (dvojice, štvorice, individuálne...) a k dispozícii budú mať príslušné pomôcky. Zoskupenie študentov je absolútne voľné, to znamená, že po vyriešení jednej úlohy na stanovišti môžu voľne prechádzať do druhej skupiny podľa náročnosti a svojich schopností.
Napríklad:
Tematický celok: Realizmus v slovenskej literatúre
STANOVIŠTE A
Téma: Slovenský realistický spisovatelia v stredoslovenskom regióne.
Úloha: V priloženej literatúre vyhľadajte mestá, obce, prípadne iné miesta, kde sa narodili, študovali a pôsobili slovenskí realisti a zakreslite ich do mapy s pripojením základných biografických údajov.
STANOVIŠTE B
Téma: Po stopách slovenských
Úloha: Pripravte plán exkurzie na jeden deň, napríklad na Oravu s cieľom poznávať literárne tradície tohto kraja.
STANOVIŠTE C
Téma: Príbeh podľa vlastnej fantázie.
Úloha: Vyberte si jednu zo 4 zadaných tém a vytvorte príbeh, dajte mu i vlastný názov. (Budenie neprebudeného)
STANOVIŠTE D
Téma: Literárne hry, literárny test.
Pokyny: Vyberte si jednu z literárnych hier alebo literárny test a opierajúc sa o vedomosti z literatúry slovenského realizmu správne vyriešte.

Stredoveká dišputa
literatúra

Okrem rôznych typov rozhovorov (heuristický, náučný), môžeme zvoliť metódu tzv. stredovekej dišputy, v rámci ktorej majú žiaci možnosť obhajovať a vyvracať určitú myšlienku napr. konanie postáv v literárnom diele, ich charakteristiku, autorom alebo inou postavou z diela.

Konferencia
literatúra

Žiak si pripraví samostatné vystúpenie na istú literárnu tému, ostatní majú možnosť diskutovať, oponovať alebo súhlasiť.

Imaginárny rozhovor
literatúra

Žiaci môžu na hodine literatúry vytvoriť štylizovaný imaginárny rozhovor s autorom, kde budú vychádzať z jeho citácie z publicistických príspevkov, korešpondencie či iných dokumentov, ktoré využijú v rámci odpovedí. Ich úlohou pri tom je zameriavať sa na životopisné údaje – tvorbu, detstvo, štúdiá, koníčky, vzťah k hudbe a iné.

Tlačová konferencia
literatúra

Žiaci si vyberú spolužiaka, ktorý bude zastupovať protagonistu z ľubovoľného diela. Urobia s ním tlačovú konferenciu, ktorá bude vedená moderátorom. Žiakom umožní vstupovať do rolí novinárov, prekonávať komunikačné bariéry, štylizovať svoje otázky, deklamovať ich na verejnosti a tak z odľahčenou formou priblížiť životné príbehy.

Cinquain
literatúra

Cinquain - je päťriadková „báseň“, ktorá zahŕňa informácie, zachytáva myšlienky, pocity a presvedčenia v podobe stručných, výstižných výrazov, ktoré opisujú alebo reflektujú tému. Pozostáva z týchto častí:
1. verš: téma (jedno slovo, zväčša podstatné meno)
2. verš: opis témy (dve slová, zväčša prídavné mená)
3. verš: vyjadruje dej týkajúci sa témy (tri slovesá v ľubovoľnom slovesnom tvare zväčša v prítomnom čase)
4. verš: štvorslovný výraz vyjadrujúci emocionálny vzťah, vcítenie sa do témy, názor na tému,
5. verš: jednoslovné synonymum, ktoré rekapituluje podstatu témy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 
56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 
83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené