Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Zrkadlový tanec
hudobná výchova a hudobné umenie
Pustíme hudbu (napríklad Air od Johana Sebastiana Bacha). Žiaci vytvoria dvojice, ktoré po spustení hudby začnú tancovať tak, že jeden tancuje ako originál a druhý sa snaží jeho pohyby opakovať.

OBMENA: Vedenie zrkadla (originálu) sa môže vždy po štyroch taktoch vymieňať.

OBMENA: Žiaci sa postavia do kruhu a napodobňujú žiaka v strede kruhu a pod.

Hudobné hádanky
hudobná výchova a hudobné umenie
Učiteľka hrá na klavíri úryvky pesničiek, ktoré preberali. Žiaci hádajú, z ktorej pesničky kúsok je. Potom si pesničky môžete zaspievať.
Tlieskanie a pesničky
hudobná výchova a hudobné umenie

Rytmus

Učiteľka na tabuľu napíše zoznam piesní. Potom začne rytmus jednej z nich vytlieskávať. Žiaci hádajú, o ktorú pieseň ide.

OBMENA: Žiaci si do zošita napíšu čísla od jedna do desať. Učiteľka potom vytlieskáva rytmus náhodne vybraných pesničiek zo zoznamu. Žiaci postupne k číslam píšu názvy piesní,ktorých rytmus odznel.

OBMENA: Učiteľka vyvolá žiaka, ten vytlieska rytmus pesničky zo zoznamu. Ostatní hádajú. Kto prvý uhádne vytlieskáva ďalšiu.

Hudobné pexeso
hudobná výchova a hudobné umenie

Hra je určená pre nižšie ročníky.

Učiteľka si pripraví pomocou powerpointu pexeso (pomocou výkresu). Žiaci po jednom otáčajú karty ako pri klasickom pexese. Ak žiak nájde rovnaké kartičky, na obrázku bude napríklad pes a mačka, učiteľka začne hrať na klavíry pesničku "PES A MAČKA". Žiaci hádajú, aká je to pieseň. Ak uhádnu, zaspievajú si ju.
Akordy
hudobná výchova a hudobné umenie

Intonácia a sluchová výchova

Učiteľka rozdelí žiakov na tri skupiny. Zahrá rozložený durový kvintakord. Potom zahrá prvý tón (primu) akordu a dá ho zaspievať prvej skupine, druhý (terciu) druhej skupine a tretí (kvintu) tretej skupine. Potom žiaci zaspievajú naraz za pomoci klavíra všetky tri tóny, znie kvintakord. Následne učiteľka na klavíri zmení durový akord na molový. Žiaci sa prispôsobia.

Je úplne normálne, keď sa to nepodarí na prvýkrát. Preto hru treba často cvičiť.

Hádaj, akú pesničku hmkám?
hudobná výchova a hudobné umenie

Sluchová výchova

Žiaci si zavrú oči. Učiteľka začne hmkať známu pesničku (niektorú z tých, ktoré preberali). Žiaci hádajú, aká pieseň zneje. Ten, kto prvý uhádne, hmká ďalšiu pesničku a ostatní znovu hádajú.
Melodický telefón
hudobná výchova a hudobné umenie

Intonácia a sluchová výchova

Hra prebieha podobne ako slovný telefón. Žiaci sa dajú do radu. Učiteľ vymyslí melódiu, potichu ju zaspieva prvému žiakovi, ten sa snaží túto melódiu interpretovať žiakovi za ním a ten ďalšiemu. Žiak na konci radu melódiu nahlas zaspieva.

OBMENA: Žiaci môžu utvoriť viac radov. Učiteľka zaspieva tú istú melódiu všetkým žiakom, ktorí stoja ako prví v rade. Na konci zaspievajú melódiu všetci poslední hráči. Kto zaspieva správne, toho skupina vyhrala.

Spoznaj zvuk hudobného nástroja
hudobná výchova a hudobné umenie

Hudobné nástroje

Učiteľ má pripravené segmenty skladieb, ktoré hrá jeden nástroj. Upozorní žiakov na nástroje, ktoré sa v nahrávke vyskytnú. Žiaci si pripravia kartičky s danými nástrojmi.

Kartičky si môžeme pripraviť na predošlej hodine. Na kartičkách môže byť napísaný názov nástroja, obrázok hudobného nástroja, ktorý si žiaci sami nakreslia alebo vytlačia. Učiteľ si môže sám pripraviť tieto kartičky a môže ich používať aj pri iných didaktických hrách a v ostatných triedach.

Učiteľ púšťa jednotlivé segmenty skladieb a žiaci zdvíhajú kartičky s danými hudobnými nástrojmi, ktoré práve v skladbe počujú.

Bc. Eva Honcová

Nájdi tú pravú
hudobná výchova a hudobné umenie

Počúvanie hudby

Učiteľ žiakom prehrá skladbu, ktorú idú preberať. Potom prehrá žiakom segmenty skladieb, medzi ktorými sa budú nachádzať aj časti preberanej skladby. Žiaci majú za úlohu zistiť, kedy hrá preberaná skladba a kedy iná. Pre menších žiakov môže učiteľ napríklad orchestrálnu skladbu "poprepletať" so skladbami klavírnymi, sláčikovými. Pri starších žiakoch používame všetky segmenty rovnakého druhu. Čiže, ak preberáme klavírnu skladbu, použijeme aj ostatné segmenty klavírneho charakteru. Ak je skladba rýchla, aj ostatné skladby budú mať rýchle tempo a pod.

OBMENA: Pustíme orchestrálnu skladbu, ale medzi ostatné segmenty zakomponujeme klavírnu (alebo inú) úpravu tejto skladby. Aj segmenty ostatných skladieb budú klavírne upravené.

Bc. Eva Honcová

Hluk v továrni
hudobná výchova a hudobné umenie

Každý žiak si predstaví nejaký stroj (nástroj) a vymyslí si vetu, ktorá by mohla činnosť tohto stroja charakterizovať. Napríklad: vŕtačka robí vŕŕŕŕŕŕŕm vŕŕŕm... kladivo robí buch buch... a pod.

Všetci potom na znamenie začnú nahlas opakovať svoju vetu vo svojom rytme. Vznikne zvuková kulisa "továrne". Žiaci môžu k tomu pridať aj pohyby.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené