Hračky a darčeky
reklama

Hry pre predškolákov

Aký máš noštek?

Pani učiteľka si žiakov posadí do radu alebo do kruhu. Deti majú zavreté očká. Učiteľka im pod nos dáva rôzne voňajúce predmety. Potom všetky vône schová a pýta sa žiakov na príjemné a nepríjemné vône a o aké vône išlo.

Ahoj!

Hráči chodia po triede. Ich úlohou je pri vzájomnom kontakte sa pozdraviť, usmiať sa, podať si ruky, objať sa apod.

Kráľ nie je doma

Kráľ odišiel do boja. Keď povie vychovávateľka: "Kráľ nie je doma!", deti výskajú, dupocú, tešia sa. Ak povie: "Kráľ už prišiel a spí!", všetci sú ticho a chodia po špičkách.

Na čarodejníka

Jedno dieťa predstavuje čarodejníka. Koho chytí, toho premení na nejaké zvieratko. Premenený hráč sa pohybuje, vydáva zvuky ako zviertko, na ktoré ho čarodejník začaroval. Zachrániť ho môžu ostatní hrači, ktorých čarodejník ešte nechytil tak, že začarované dieťa pohladkajú po líci.

Na žraloka

Žiaci ležia na deke alebo na vankúšoch. Plávajú v mori. Jedno dieťa je žralok, ktorý sa môže pohybovať len po vyznačenom mieste. Na znamenie deti vstanú z deky a začnú behať po triede. Žralok začne chytať kúpajúce sa deti a koho chytí odvedie ho do svojho domu. Keď vedúca hry urobí ďalšie znamenie, deti sa vrátia na deky. Hra pokračuje a žralokovi pomáhajú chytať i ostatné chytené deti.

Mašľa

Deti v ruke držia mašľu. Chytajú sa a snažia sa zobrať mašľu druhému. Vyhrá ten, kto ich bude mať najviac.

Korálky

Deti predstavujú navlečené korálky na šnúrke. Na znamenie sa deti (korálky) roztrhnú, deti si voľne sadnú. Učiteľka, neskôr dieťa, prechádza pomedzi deti a hovorí:
„Korálky sa roztrhali,
po zemi sa rozsypali.
Kde ich nájdem, kde ich mám,
všetky si ich pozbieram.“

Obmena riekanky: „Šup korálky na nitku, okrášlime Editku. Editka je mladá, má korálky rada.

Pri riekanke hladká deti po vláskoch. Koho pohladí, ten chytí učiteľku za ruku a postupne „navliekajú korálky na šnúrku." Keď sú korálky navlečené, hra sa opakuje. Deti majú rýchlo reagovať na signál (úder na tamburínu, hríbik alebo triangel) a na pohladenie. Chôdza je rytmická, ľahká, so správnym držaním tela. Hra je vhodná na upokojenie.

Kolo, kolo mlynské

Deti sa držia v kruhu za ruky. Spievajú pieseň Kolo, kolo, mlynské. Na každý krok urobia prísuvný krok. Na slovo čľup urobia drep, alebo sa prevalia. Pri spievaní druhého verša napodobňujú rukami pílenie a na záver sa zatočia ako v tanci.

Čížiček

Deti sa pochytajú za ruky a utvoria kruh. Do stredu ide prvý čížiček. Ten musí podľa piesne napodobňovať, ako rastie a ako sa tlčie mak... Ostatné deti ho napodobňujú. Otázku spievajú všetky deti, odpoveď doplnenú pohybmi len čížiček:
"Čížiček, čížiček, vtáčik maličký, povedz nám čížiček, ako sejú mak.",
"-- // -- ako rastie mak.",
"-- // -- ako kvitne mak.",
" -- // -- ako sa zbiera mak.",
"-- // -- ako sa tlčie mak.",
" -- // -- ako sa melie mak.",
"-- // -- ako sa je mak."
Čížiček odpovedá: "Tak, tak, tak sejú mak - tak, tak, tak sejú mak!" atď. A popritom ukazuje.

Stoličková

V triede sú rozmiestnené stoličky, dve deti sedia na jednej stoličke. Na signál vstanú a prechádzajú sa. Na ďalší signál si musia čo najrýchlejšie sadnúť na voľné stoličky. Učiteľka medzi signálmi odoberá stoličky. Víťazí dvojica, ktorá zostane po odobratí všetkých stoličiek okrem jednej.

Signálom môže byť vypnutie hudby.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené